5 propozycji na babski wypad w miejsca poza utartymi szlakami, bez tłumów i bez hałasu.

Pilot wycieczek polskich i zagranicznych, przewodnik po Krakowie dla turystów anglo- i hiszpańskojęzycznych, od 2007 prowadzi projekt Slowtravel.pl, który związany jest z nieśpiesznymi podróżami. – Małgorzata Zielina

 

 

Dziś przedstawię Wam 4 propozycje konkretnych miejsc, położonych poza najbardziej rozpoznawalnymi miejscowościami. Każde z nich wyróżnia się niezapomnianą atmosferą i tym, że oferuje wiele, w dodatku bardzo zróżnicowanych, możliwości spędzania wolnego czasu. 

Poza tym przypominam Wam o istnieniu Lanckorony, którą warto odwiedzić, choć nie polecam w niej żadnego konkretnego pensjonatu, nie z powodu ich braku, ale żeby zachęcić Was do samodzielnego poszukiwania miejsca, które będzie najbliższe Waszemu ideałowi.

Z uwagi na fakt, że obszar mojego działania to głównie południowa Polska – to przedstawiam Wam propozycje z Małopolski, Bieszczad oraz Śląska.

Gotowe?  To zaczynamy.

Miejsce nr 1 –  Pensjonat Bliżej Nieba

Położony jest w Woli Skrzydlańskiej, niedaleko Kasiny Wielkiej, zatem w Małopolsce, w odległości ok. 50 km na południe od Krakowa.  Sami właściciele pensjonatu na swojej stronie piszą: „Wyobraź sobie miejsce stworzone z miłości do ludzi, z potrzeby niesienia pomocy tym, którzy pragną harmonii i relaksu. Wyobraź sobie miejsce przepełnione akceptacją, troską, spokojem i radosną rodzinną atmosferą. Miejsce stworzone specjalnie dla Ciebie, abyś mógł/mogła zatrzymać się na chwilę… iść do lasu, zadać swojemu sercu pytania i usłyszeć odpowiedzi… to pensjonat w duchu slow life dedykowany dbaniu o siebie na wielu płaszczyznach poprzez: jogę, czytanie książek, pyszne zdrowe jedzenie, masaże czy wędrówki po lesie”. Co ciekawe, wszystko to, o czym właściciele sami o sobie piszą, potwierdzają ich zadowoleni klienci. Pensjonat Bliżej Nieba jest zdecydowanie klimatycznym miejscem, z genialną panoramą gór, wśród których wyróżnia się Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym. Jest doskonałym miejscem na wypoczynek w duchu slow, z możliwością podziwiania malowniczych zachodów słońca, praktykowania jogi, chodzenia w góry. Jest tam również centrum wellness & spa. Nie ma tłumów, hałasu. Są za to dobrze widoczne gwiazdy na niebie. 

Miejsce nr 2 – Dom ZaGórami

Położony jest w Łapszance, w Tatrach, blisko granicy ze Słowacją, 8 km od Bukowiny Tatrzańskiej. To kolejna propozycja dla miłośniczek gór i architektury. Dzięki ogromnym oknom, widać Tatry Bielskie, Zachodnie i Wysokie jak na dłoni. Właściciele opisują to miejsce tak: „…dla miłośników wschodów słońca, którzy prosto z łóżka mogą obserwować pierwsze promienie rozświetlające szczyty gór i wielbicieli zachodów, którzy z kieliszkiem wina w ręku będą grzać się przy kominku kontemplując światło chowające się za pagórkami. To miejsce dla wszystkich, którzy w minimalizmie i bliskości natury odnajdują piękno i wewnętrzną harmonię”. Dom może wynająć 6 dorosłych osób. Jest wyposażony w przestronny salon z jadalnią i w pełni wyposażoną kuchnię. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla tych z Was, które chcą pospacerować po pobliskiej okolicy, odkrywać malownicze polany czy leśne ścieżki, potrzebują ciszy i spokoju i po prostu pięknych widoków.

Miejsce nr 3 – Gościniec Horb

Gościniec Horb znajduje się w Strzebowiskach, 10 km od Wietliny, w Bieszczadach. Jest pięknie położony wśród lasów, w samym sercu Bieszczad, jednak z dala od zgiełku i masowej turystyki. Stanowi doskonały punt wypadowy na bieszczadzkie wędrówki. Dookoła cisza, spokój, sauna na zewnątrz i możliwość palenia ogniska oraz życzliwi ludzie. W samym budynku z kolei, uwagę zwracają dekoracje nawiązują do kultury bojkowskiej. To propozycja dla aktywnych pań, które nie zamierzają spędzić czasu przed telewizorem, który w odróżnieniu od opisywanych powyżej miejsc, w Gościńcu Horn jednak się znajduje. 

Miejsce nr 4 – JuRajskie Siedlisko

Ostatnie proponowane miejsce na babski wypad znajduje się w Pabianicach (gmina Janów), 25 km na południowy wschód od Częstochowy, w województwie śląskim. 

Sercem tego miejsca są oryginalne chaty z drewnianych bali, sprowadzone prosto z Bieszczad. Właściciele o swoim miejscu piszą tak: „Z efektów dźwiękowych mamy doskonałą ciszę, którą przerywa tylko szum drzew, śpiew ptaków, bzyczenie pszczół. Marketing zapachowy natura ogarnia sama – wokół pachnie kwiatami i lasem”.  Są tam dwa domy z bali. Jeden przeznaczony jest do celów mieszkalnych i może pomieścić do 8 osób, a w drugim można organizować spotkania i warsztaty. Dodatkowo, z uwagi na swoją lokalizację na terenie Jury Krakowsko -Częstochowskiej, może stanowić bardzo dobre miejsce wypadowe do zamków położonych na Szlaku Orlich Gniazd. 

I wreszcie coś na „deser” …

Miejscowość  –  Lanckorona

Wracamy do Małopolski. 35 km na południowy zachód od Krakowa leży Lanckorona, znana jako miasto aniołów. Z uwagi na swoje położenie na zboczu góry, roztaczają się stamtąd fantastyczne, rozległe widoki. Pod względem artystycznym przypomina Kazimierz Dolny, ponieważ miejsce to upodobali sobie również artyści malarze, miłośnicy fotografii czy reżyserzy. W Lanckoronie jest kilka pensjonatów wartych uwagi i rozległe ścieżki spacerowe. Można stamtąd na przykład wyruszyć do Kalwarii Zebrzydowskiej, w której kompleks klasztorny bernardynów został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. 

Miejsca, które Wam zaproponowałam bardzo różnią się od siebie. Ich cechą wspólną jest jednak oddalenie od typowych tras turystycznych i turystyki masowej, cisza, spokój i bardzo zróżnicowane możliwości spędzania wolnego czasu. Zatem Drogie Panie, jeśli tłumy, dyskoteki i hałas to coś, czego nie kochacie, to zachęcam Was do przejrzenia listy miejsc z duszą, ciszą i przyrodą wokół. Regeneracja gwarantowana.

 

 

 

 

 

 

 

 

#RokKobiet

Share This