Nasze Publikacje

W tym miejscu znajdziecie artykuły przygotowane przez Ambasadorki Projektu i zamieszczone na stronie projektu Rok Kobiet na LinkedIn oraz na Facebook.
Zapraszamy Was do bezpośrednich odwiedzin, udostępniania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

Blogi Ambasadorek

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym – Marta Mazurek

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym – Marta Mazurek

Karta została opracowana przez CEMR (Komisja Stała ds. Równouprawnienia, działająca w ramach Rady Gmin i Regionów Europy) we współpracy z partnerami i krajowymi stowarzyszeniami władz lokalnych i regionalnych z Europy. Rezultatem tej współpracy jest pogodzenie różnych wizji równości w Europie i podsumowanie wizji wszystkich uczestników projektu. Karta uwzględnia różne kompetencje władz lokalnych i regionalnych w Europie. Została zainicjowana w 2006 roku. Przyjęło ją już ponad 1850 samorządów lokalnych i regionalnych, z 36 krajów europejskich, w tym z Polski.

Działalność Piaseczyńskiej Rady Kobiet

Działalność Piaseczyńskiej Rady Kobiet

Choć Piaseczyńska Rada Kobiet jest to młody byt, działający w Piasecznie od niespełna trzech lat, za jej powstaniem stoi wieloletnie doświadczenie jej członkiń i zapał lokalnych aktywistek. Obecnie w skład Rady, powoływanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno wchodzi 19 kobiet, przedstawicielek: Urzędu Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Kultury, Starostwa Powiatowego oraz lokalnych stowarzyszeń i organizacji pro kobiecych.

I Ogólnopolskie Forum Rad Kobiet

I Ogólnopolskie Forum Rad Kobiet

Wrocławska Rada Kobiet – organizatorka Forum, wraz z Wrocławską Radą ds. Równego Traktowania oraz Zespołem ds. praw człowieka i równego traktowania przy Związku Miast Polskich a także Rokiem Kobiet w partnerstwie z Saksońską Radą Kobiet i Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu, serdecznie zapraszają do udziału w I Ogólnopolskim Forum Rad Kobiet.

W trosce o chorego pracownika

W trosce o chorego pracownika

Jakość życia dla człowieka jest ważnym tematem. Z tą jakością wiąże się mocno nasze życie zawodowe, bo wiele osób na tej podstawie buduje swoje poczucie wartości czy przynależności. Środowisko pracy wpływa na nas, na naszą higienę psychiczną. Praca wyznacza też rytm – musimy wstać, zaplanować sobie dzień, mamy cel. Dla osoby przewlekle chorej temat ten jest jeszcze bardziej istotny, ponieważ choroba ma wpływ na całościowe funkcjonowanie pacjenta, czyli na życie zawodowe, społeczne czy rodzinne.

Nic się nie dzieje bez powodu – Katarzyna Mikołajczyk

Nic się nie dzieje bez powodu – Katarzyna Mikołajczyk

Nic nie dzieje się bez powodu – tym powodem jesteś Ty! Dużo możemy zmienić i o wiele możemy zawalczyć, ale nie wszystko da się zawsze kontrolować. Czasem po prostu coś się dzieje, a my – zamiast bezskutecznie walczyć i upierać się przy przeszłości – powinniśmy znaleźć w tym sens i wskazówki, za którymi powinniśmy podążać, by zmienić nasze życie na lepsze.

30% Club Poland Chapter – czym jest? Jakimi ideami się kieruje? Jaki ma cel? – Anett Szentesi

30% Club Poland Chapter – czym jest? Jakimi ideami się kieruje? Jaki ma cel? – Anett Szentesi

Różnorodność zaczyna nie mieć charakteru tylko czysto dobrowolnego w zależności od kultury korporacyjnej, lecz przybiera formę wymogu prawnego i regulacyjnego.
Konieczne jest zatem podjęcie odpowiednich kroków i w związku z tym zachęcam do przystąpienia do międzynarodowej inicjatywy 30% Club, która jest obecnie uruchamiana w Polsce. Inauguracja klubu nastąpiła 9 czerwca 2021.

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika? – Katarzyna Krupa

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika? – Katarzyna Krupa

W Polsce wciąż mamy do czynienia z negatywnym społecznym odbiorem prawnika, tego, co robi, jak to robi. Oczywiście ten odbiór nieustająco zmienia się zdecydowanie na korzyść. Czasy postrzegania prawnika jako pana w słusznym wieku widocznego zza dębowego biurka zdecydowanie przeszły już do lamusa. Dawno minęły również czasy, gdy dostęp do usług prawniczych był zupełnie ograniczony, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Dziś w dobie globalnego dostępu do Internetu, funkcjonowania wielu mediów społecznościowych, portali, serwisów, blogów poświęconych tematyce prawnej ten dostęp jest o wiele szerszy

#RokKobiet