Kobieta profesjonalna – czy to się dzieje samo, czy potrzebny jest plan? Część 1

Agnieszka Zając, Managing Partner Odgers Berndtson Luxembourg. Member of the Supervisory Board of Amnesty International in Luxembourg.

 

W tej serii artykułów, proponuję zająć się kwestią rynku pracy dla kobiet, jak również przygotowaniem kobiet do zarządzania karierą. Profesjonalnie.

Pierwsze pytania, które przychodzą do głowy czytając ten wstęp są oczywiste :

– co to znaczy zarządzać karierą ?

– co to znaczy być profesjonalnym w jej zarządzaniu ?

Kariera, jak wszystko w dzisiejszych czasach, wymaga odpowiedzialnego podejścia do tematu. Należy podejść do niej profesjonalnie, co znaczy – z jako takim planem. Ten plan będzie oczywiście weryfikowany przez życie, i to częściej, niż sądzimy. Niestety bądź na szczęście 🙂 Bo nic się nie dzieje w życiu przez przypadek, moim skromnym zdaniem…

 

Profesjonalne podejście do kariery jest ważne. Jest jak kręgosłup : co chcemy, czego nie, jak chcemy dojść tam gdzie chcemy być, co jest ważne, co mniej…I oczywiscie pytania takie jak : kim jesteśmy, jakie są nasze wartości, na co możemy się zgodzić, a na co nie…są niesamowicie ważne w tym planie. To jest bardziej plan na życie, a kariera zawodowa jest jego częścią.

Zastanówmy się na początek nad kwestią kariery, w kontekście równych szans. Czy, będąc profesjonalną, kobieta ma takie same szanse jak mężczyzna  ? Czy kobieta bardziej potrzebuje  planu?

 

Tutaj zaczyna się interesująca kwestia “best practices” na rynku pracy. Wszyscy szukamy ludzi wykształconych i profesjonalnych, z latami doświadczeń, idealnie międzynarodowych oczywiście, i z ogromnym potencjałem. Do tego dochodzi perfekcyjna znajomość co najmniej dwóch języków obcych. To jest rynek, i obojętnie który kraj weźmiemy pod uwagę, tak wygląda podejście firm. Powiem Wam szczerze, że na przykład w Luksemburgu, idealna sytuacja to cztery (!) języki, i oczywiście studia, “track records”, praca w kilku krajach. Takie są wymogi rynku dzisiaj, a Covid19 napewno ich nie skoryguje, moim zdaniem. Wręcz przeciwnie, spowoduje, że wymagania będą jeszcze wyższe.

Co trzeba koniecznie wiedzieć o karierze kobiety dzisiaj to to, że ona sama nigdy się nie dzieje. Trzeba pomóc losowi.

Mężczyzna ma o tyle łatwiej, że zawsze sobie poradzi i będzie zawsze « mniejszym ryzykiem » dla firmy. W mężczyznę « można inwestować », bo nie pójdzie na urlop macierzyński na przykład. Tutaj oczywiście sytuacja zmienia się drastycznie ostatnimi czasy i wiele państw inwestuje w politykę pro-rodzinną, dając równe szanse mężczyznom i kobietom, czy nawet promując urlopy tacierzyńskie, dla mężczyzn – Luksemburg jest tego przykładem.

Mężczyzna jest również z reguły « lepszą inwestycją » pod względem, na przykład, pracy na wyjazdach – czym wyższa funkcja w firmie, tym wyższa odpowiedzialność i związane z nią częste podróże.

Mężczyzna jest też zdecydowanie bardziej pewny siebie niż kobieta ! Tak tak, pewność siebie jest niestety jednym z ważnych, nawet bym powiedziała podstawowych, warunków do zrobienia kariery. Może nawet nie tak pewność siebie, jak wiara w siebie i w swoje możliwości. Ta wiara jest niesamowicie ważna, żeby umieć przebić się przez dziesiątki, setki « uprzedzeń » i zrobić karierę. Obojętnie, co to słowo znaczy dla każdej z nas.

Co jest warte uwagi, jeśli chodzi o kwestie wyboru między kobietą, a mężczyzną. Czasy się zmieniają i aktualny rynek pracy coraz częściej mówi o równowadze płci, “diversity”, “inclusion”, “quotas” w zatrudnianiu – idealna sytuacja to oczywiscie 50/50 między mężczyznami i  kobietami, ale to jest wciąż teoria w większości krajów w tej chwili. Jednakże te zmiany są niesamowicie ważne dla kobiet, trzeba koniecznie o nich mówić, by kobiety mogły uwierzyć, że można, że warto, że mamy wszyscy równe szanse. Reszta jest kwestią dobrego wyboru, niezłomnego profesjonalizmu i inwestycji w siebie i w swoje kompetencje. Bo niestety wymogi rynku pracy są coraz wyższe, tak jak konkurencja. Zarówno lokalnie, jak i globalnie oczywiście.

O karierze, wyborach, o kobietach które mogą być przykładem i inspiracją dla innych. O rynku pracy i globalnym biegu po kompetencje « jutra ». Tym chcę podzielić się z Wami, moimi doświadczeniami i odczuciami, również krytycznymi, bo warto mieć swoją wizję kariery. Nie każda z nas musi i chce być szefem ogromnej firmy. Kariera jest kwestią osobistą, przede wszystkim.

Niezależnie jak ją postrzegamy, jest nam potrzebny plan. Prosty, krótki i szczery plan. By być profesjonalną, trzeba uwierzyć w siebie, i przez to być szczęśliwą wersją samej siebie. 

 

Do  zobaczenia wkrótce!

Share This