Kobieta profesjonalna – czy to się dzieje samo, czy potrzebny jest plan? Część   3

Agnieszka Zając, Managing Partner Odgers Berndtson Luxembourg. Member of the Supervisory Board of Amnesty International in Luxembourg.

 

Jak pisałam w moim poprzednim artykule, odnośnie kariery i planu na karierę – są kobiety, które chcą dotrzeć jak najwyżej, zdobyć jak najwięcej szczebli w karierze zawodowej i zostać na przykład CEO ogromnej międzynarodowej firmy w wieku 40 lat. Takich kobiet jest mnóstwo, i są one oczywiście przykładem, że można ! Te kobiety skrupulatnie dochodzą to tego, ciężką pracą, konsekwencją i niesamowitym poświęceniem.  One skrupulatnie trzymają się planu, i są dzisiaj tam gdzie założyły sobie że będą 20 lat później. 

Chcę opowiedzieć o kobiecie inspirującej, która krocząc ścieżką kariery reprezentuje wartości i postawę wyróżniającą się. Taką kobietą jest Julie Becker, przyszła CEO Giełdy Papierów Wartościowych w Luksemburgu. 

Miałam szczęście i możliwość spotkać kilka bardzo inspirujących osób w mojej karierze zawodowej. Powiem szczerze, nie było ich dużo. Dlaczego ? Nie wiem. Być może moje wymagania, jeśli chodzi o ludzi inspirujących, są nie tylko związane z karierą, wyborami, profesjonalnym podejściem, ale również z osobowością i w pewnym sensie z odwagą i skrupulatnością w dążeniu do połączenia kariery z życiem, pasją i samym sobą ? Inspirująca osoba jest dla mnie jak wrażenie « warto wrócić ». To osoba, która zostawia ślad, przynosi coś więcej ponad « dobre wrażenie ». Daje mi możliwość zobaczenia czegoś więcej, motywację do kształcenia siebie, ciekawość odkrycia czegoś nowego, przykład, że można. Bądź daje możliwość zobaczenia innych kierunków, zmiany podejścia, zastanowienia się nad sobą, powrotu do źródeł. 

I takich osób nie spotkałam zbyt dużo w mojej karierze zawodowej, mimo że spotykam setki ludzi, nie mówiąc o tych, z którymi rozmawiam via zoo m&co od roku – znajomościach ery Covidu, swego rodzaju profesjonalnego Facebook’a, gdzie tysiące twarzy i narodowości przewijają się przez tysiące webinarów i prezentacji. Zoom nie pozwala poznać osoby wykorzystując 5 zmysłów poznania, zostaje nam tylko słuch i wizja. Niemniej jednak, od czasu do czasu jakaś ciekawa osoba przewija się przez ten kanał. I jeśli na nią trafimy, nawet 5 minut dyskusji wystarczy, by wzbudziła nasze zainteresowanie. 

Ale wróćmy do ludzi inspirujących. Warto o nich napisać więcej, szczególnie o kobietach, bo te, które spotkałam, mają w sobie niesamowitą siłę, odwagę i wiarę, że to ,co robią, ma sens. I że można zmienić świat, jak tylko się chce. A jeśli do tej postawy dołączymy pozycję, która pozwala im zmieniać świat, to mamy obraz kobiet inspirujących, silnych i mądrych, które swoją pozycję wykorzystują do zmiany świata.

Taką kobietą jest dla mnie Julie Becker, przyszła szefowa Luxembourg Stock Exchange. Kim jest Julie ? Piękną osobą, w dosłownym i przenośnym znaczeniu tego słowa. Wystarczy zobaczyć zdjęcia bądź posłuchać podcastów i wywiadów z Julie. Za każdym razem jest to odkrycie, czysta inspiracja,  w równowadze z tym, co Julie robi przed i po wywiadzie. To jest odzwierciedlenie czegoś więcej, niż tylko funkcji. Ta funkcja jest w całkowitej korelacji z osobą, bądź osoba z funkcją. I ta korelacja jest w całkowitej równowadze z misją, o której Julie opowiada – wszystko co robimy powinno mieć sens.

Podziwiam Julie od pewnego czasu, i śledzę jej karierę od 2016 roku.

W roku 2016, wraz z CEO Stock Exchange, współtworzyła i wprowadziła na rynek międzynarodowy Sustainable Finance Platform. Nie będę tutaj rozpisywać się nad konceptem i niesamowitym, światowym sukcesem tej platformy od 2016 roku. Zachęcam do poczytania o platformie więcej via link : https://www.bourse.lu/green 

Julie zaczęła pracę dla Stock Exchange w 2013 roku, jako prawnik. Jest Francuską, pracuje w Luksemburgu od 20 lat. Ma bardzo typowy lokalny profil, first view – na rynku luksemburskim pracuje ponad 200 tys osob, ktore mieszkaja we Francji, Belgii bądź w Niemczech i dojeżdżają codziennie do pracy do Luksemburga (nie biorąc pod uwagę faktu, że Luksemburg liczy 50% obcokrajowców, w większości bardzo wykształconych i z międzynarodowym doświadczeniem). Julie zaczęła pracę w departamentach risk i compliance dwóch banków w Luksemburgu. W 2013 dołączyła do zespołu Stock Exchange, by mieć lepszy « work life balance », jak mówi w jednym z wywiadów. Jednakże od tego momentu jej kariera wkroczyła na inne tory. Dwa lata później, Julie dołączyła do Executive Committee Giełdy, w roku 2016 współtworzyła Sustainable Finance, w 2017 została nominowana jako Co-CEO giełdy a od kwietnia tego roku będzie zarządzać Giełdą sama, jako CEO i President of the Executive Committee (CEO aktualny odchodzi na emeryturę). 

Niesamowite, prawda ? Chapeau, jak to ładnie mówią Francuzi. Jak to się dzieje, że kobieta, jedna pośród 200 tys potencjalnie ciekawych ludzi z zewnątrz, nie biorac pod uwage kompetentnych i wykształconych Luksemburczyków, zostaje wybrana jako głowa niesamowicie ważnej instytucji, na niesamowicie konkurencyjnym rynku ? Warto dodać, że Julie Becker jest pierwszą kobietą na tej pozycji w całej historii Lux Stock Exchange ! Została wybrana przez Radę Nadzorczą, w której nie ma ani jednej kobiety. Czy zmieniają się czasy, czy ta kobieta jest inna ?

Mnóstwo ciekawych i mądrych pytań, żeby zrozumieć jak to się dzieje, że jedne osoby dochodzą do niesamowicie ważnych i odpowiedzialnych stanowisk, podczas gdy inne pozostają na pozycji executive całe życie. Czy to się dzieje samo czy potrzebny jest plan, o którym mówiliśmy na początku rozważań ? I czy kobiecie trudniej dojść do ważnych i odpowiedzialnych stanowisk w dzisiejszym świecie ?

Julie opowiada o sobie niewiele w wywiadach. Jednakże, jeśli widzieliśmy ich wiele i jeśli potrafimy czytać między wierszami, możemy dojść do wniosku, że wybory Julie były zawsze niesamowicie klarowne. One zawsze wiązały się z etyką, długoterminową wizją i odpowiedzialnością za czyny i za ludzi wokół. Od samego początku pracy na stanowiskach compliance, Julie była swego rodzaju sędzią tego co należy, a czego należy uniknąć, żeby dać businessowi szanse czystego i długotrwałego wzrostu. Platforma, którą współtworzyła z Robertem Scharfe miała taki sam cel – promować długoterminowe i odpowiedzialne inwestycje, pomagajac współtworzyć nową wizje finansów, które mają budować lepszy świat, pomagać firmom i inwestorom tworzyć wartość dodaną, zamiast koncentrować się wyłącznie na szybkim zysku.. Ta platforma jest odzwierciedleniem tego co mówi i robi Julie. Jej ecosystem jest całkowicie klarowny i zintegrowany. W tym ekosystemie każdy gest ma sens, każda akcja jest całkowicie związana z wizją, a wizja- z osobą. Wszystko ma sens, który przewyższa sens pracy jako pracy, ale jest bardziej związany z misją, którą praca Julie powinna wypełniać. Ona służy celowi o wiele wyższym niż tylko dobra pensja, pozycja i status socjalny.

Do klarownych i etycznych wyborów dochodzi również postawa. Julie Becker jest bez wątpienia piękną i mądrą osoba, która wie o czym mowi i jest niesamowicie wiarygodna w tym, co mówi i robi. Do ogromnej wiedzy, którą posiada, dochodzi bardzo otwarta i pełna szacunku postawa. Julie nie próbuje mieć zawsze racji, nie krytykuje i nie koloruje rzeczywistości, co wielu ludziom pomaga wyglądać na lepszych i mądrzejszych niż są. Może oni potrzebują publiki do aplauzów, bo zdają sobie sprawę,  że sami nie mają w sumie dużo do powiedzenia ? Julie Becker jest doskonałym przykładem osoby, która, oprócz bycia niesamowicie wiarygodną, jest również niesamowicie otwarta, szczera i bezpretensjonalna osobą. Ona poprostu « jest », tu i teraz, dzielić się swoja wiedzą i pasją do pracy i do życia. I to chyba jest częścią jej sukcesu. Nawet na pewno, moim zdaniem. 

Inspiruje przez swoją naturalność, wartości bliskie naturze, przez niesamowity szacunek do swojej pracy, ludzi i świata. To jest osoba, która nigdy nie będzie zmuszona kolorować, bo świat i wartości które opisuje, są całkowicie zintegrowane z osobą, która je opisuje. One są też niezmienne od początku jej kariery, co daje Julie dodatkową wiarygodność. Ta osoba promienieje ! Dodatkowo, co jest moim zdaniem niesamowitym atutem Julie, ona ma dzieciecy enthusiasm i energię, a jej śmiech jest, z tego co słyszałam, zaraźliwy. Piękne, prawda ? CEO Stock Exchange w Luksemburgu, która cieszy się każdą chwilą i śmieje do łez. Taaak, taka prawdziwie inspirująca kobieta, która doszła do niesamowitych szczebli w karierze,  kontynuuje swoją misję i zmienia świat wokół na lepszy. 

Widziałam też, w jednym z jej wywiadów, że miała szczęście spotkać na swojej drodze ludzi, którzy w nią wierzyli. Ludzi, dla których miała to « coś więcej », i którzy uwierzyli w to, co czuli i postanowili jej pomóc w karierze. Swego rodzaju dobre dusze businessu, bądź sponsorzy, w języku bardziej businessowym. Julie mówi o nich często, i dziękuje im za rady, dobre myśli i pomoc. To jest bardzo ciekawa i ważna część planu kariery – sponsoring. Julie otoczyła się dobrymi i mądrymi ludźmi, którzy pomogli jej dojrzeć do odpowiedzialnych pozycji, którzy ją wspomagali i kierowali. Oni dali jej możliwość wypromowania  jej kariery, wierząc w możliwości i potencjał. Julie mówi o tym bardzo często, i pomaga również osobom odważnym i dynamicznym w kreowaniu kariery. 

Kolejne piękne i inspirujące zachowanie, prawda ? Dzieli się tym, co dostała od życia bo « dobre rzeczy zawsze wracają ». Piękne i inspirujące osoby wiedzą, że same nie doszły do tych pozycji. Że wiedza i energia są niesamowicie ważne w życiu zawodowym, jednakże czasami, często, potrzebujemy tego « czegoś » więcej. I tutaj dobra rada i pomoc ludzi, którzy w nas wierzą i pomagają nam zrozumieć prawa świata businessu szybciej, są niesamowicie ważne. To jest work team i bardzo szczerze Wam radzę, żeby nie odrzucać pomocnej ręki pod pretekstem, że « same sobie poradzimy ». Bardzo często możliwość rozwoju jest związana z odpowiednią osobą przy boku, która w nas wierzy. Bardzo często ta osoba jest tuż obok, warto tylko schować dumę do kieszeni i wierzyć, że  chce naszego dobra i że dzięki niej, możemy zmienić świat na lepszy, szybciej. Warto, naprawdę warto dać sobie szansę i zaakceptować pomocną dłoń. 

Reasumując, Julie Becker jest dla mnie pięknym przykładem kobiety « pełnej » : mądrej, szczerej, uśmiechniętej i wolnej w pewnym sensie, poniewaz żyjącej w równowadze z otoczeniem i ze sobą. Ona robi to co mówi i mówi o tym co robi z otwartością, wiarą, dystansem i sensem. Jest też przykładem lidera, który ma odwagę zmieniać świat, który promuje dobre i etyczne decyzje, działa z odpowiedzialnością i nie boi się konfrontacji. Bo wiedza i odwaga będą zawsze w cenie. I ten piękny uśmiech, bo wysoka pozycja nie znaczy brak emocji ! Świat ma niesamowite szczęście mając Julie, a ja wierzę, że mój artykuł da wam wiarę, że można i trzeba walczyć ze stereotypami.  Jeśli robimy coś z pasją i dajemy temu wizję i sens, otaczając się dobrymi i mądrymi ludźmi wokół, kariera przychodzi sama, jak naturalna kolej rzeczy. No prawie 😉

 

 

 

 

 

Share This