Dosze-„To, co się zmienia”. Vata, Pitta, Kapha.

Kaja – Miłośniczka i znawczyni ajurwedy, masaży orientalnych i terapii przez ciało. Po latach intensywnej pracy w marketingu, wreszcie robi to, co kocha. Wiedzie proste życie. Ceni sobie wieś, spokój, ogród, ciszę, obserwację siebie …

Z Ajurwedą możecie się zapoznać w http://www.auriestetyka.pl

Poznając teorię pięciu elementów, wiemy że wszystko co w nas, ma swoje odbicie we wszechświecie. Każdy istniejący we wszechświecie organizm stanowi kombinację pięciu elementów – ziemi, wody, ognia, powietrza i eteru. W zależności od ich wzajemnych proporcji mają one odmienne właściwości co odróżnia je od siebie. W każdym z nas zawiera się taka kombinacja. 

Żywioły łączą się, tworząc dynamiczne siły, które nazywamy Doszami. Dosza oznacza „to co się zmienia”. W Ajurwedzie wyróżniamy trzy dosze – Vata, Pitta i Kapha. Miło brzmiące nazwy i już pewnie zastanawiasz się jaką doszą jesteś? To zgoła nie jest proste bez ogromu wiedzy na ten temat.

Jesteśmy niepowtarzalni, gdyż nikt nie ma identycznej proporcji tych trzech energii, które mają wpływ na nasze indywidualne cechy fizyczne i psychiczne.

Ajurweda, chociaż istnieją trzy dosze, łączy je w sobie na dziewięć możliwych sposobów. Pierwszy gdy występuje jedna dominująca energia. Drugi, gdy dwie energie są tak samo silne i trzeci, gdy wszystkie trzy energie mają podobny potencjał. Trzeci występuje bardzo rzadko.

Prawidłowo zestawione energie zapewniają doskonałe zdrowie. Jeśli nie ma w tym układzie dosz równowagi, człowiek choruje nawet wtedy, gdy bardzo o siebie dba i zabiega. Ustalenie tego typu konstytucji jest krokiem pozwalającym poznać siebie, mieć świadomość jaki tryb życia prowadzić, jak się odżywiać by zachować optymalną równowagę.

Czym charakteryzuję się poszczególne dosze?

Typ Vata. Łączy energię powietrza i przestrzeni.

Vata jest szczupła i z trudem przybiera na wadze, działa bardzo szybko, chodzi bardzo szybko, żywo reaguje, zapamiętuje z trudem i nie pamięta długo, ma trudności z podejmowaniem decyzji, mówi szybko i znajomi uważają ją za gadułę, głos ma niski  i ochrypły lub cienki i doniosły, jej umysł jest aktywny, pojemny, z bujną wyobraźnią. Ma słabą odporność, nieregularny ale szybki metabolizm, gdy jest sama je nieregularnie, często się denerwuje i martwi na zapas, potrzebuje nowych wrażeń i doznań, nie lubi rutyny, zaczyna wiele projektów nie kończąc ich, wiecznie w ruchu, wiecznie goni. Miewa zimne dłonie i stopy,  tendencję do gazów, zaparć, ma suchą skórę szczególnie zimą, łatwo się podnieca i gorzej niż inni znosi zimno.

Typ Pitta to żywioł ognia.

Pitta ma zamiłowanie do precyzji i porządku, działa bardzo efektywnie, stanowcza i narzucająca własne zdanie i decyzje. Kreatywna, wielozadaniowa, mimo że stara się tego nie okazywać łatwo się złości i irytuje, o złości tej jednak szybko zapomina. Wiele osób uważa ją za upartą, to perfekcjonistka zwracająca uwagę na drobiazgi, niecierpliwa, uwielbia wyzwania i gdy czegoś bardzo pragnie dąży prosto do celu. Łatwo przychodzi jej krytyka innych, ale nie boi się krytykować siebie. Nie lubi upałów, poci się bardziej, męczy się bardziej niż inni. Je regularnie, czuje się źle, kiedy posiłek się opóźnia, ma dobry apetyt i może zjeść dużo, lubi zimne dania i lody, nie toleruje ostrych i gorących, ma regularne stolce, częściej luźne niż zaparcia. Wcześnie siwieje lub łysieje, włosy ma słabe i cienkie, jej skóra ma pieprzyki i wypryski, ma tendencję do rumieńców, nie lubi ciepła w pomieszczeniach w których zawsze jest za gorąco, intensywny zapach ciała i często oddaje mocz, szybko tyje ale i szybko traci na wadze, jej wzrok jest ostry i przenikliwy.

Typ trzeci to Kapha. Połączenie żywiołów ziemi i wody.

Kapha ma mocne i stabilne ciało o ciężkiej budowie, jest pogodna, optymistyczna, zgodna, zrelaksowana, działa powoli, spokojna i zrównoważona, rzadko traci równowagę, nie wpada w gniew, nie uczy się szybko lecz długo i dokładnie pamięta. Jest uczuciowa i wybaczająca, jest wytrzymała i posiada stały poziom energii do działania. Chodzi wolno odmierzonym krokiem, jest powolna i metodyczna, jest ospała, ociężała, trudno ją zmotywować. Posiada spokojny niski głos, mówi powoli i rozważnie. Jest tolerancyjna, oszczędna, lubi życie rodzinne i tradycję. Nie znosi wilgotnej aury, ma gładką i nawilżoną skórę bez niedoskonałości, przyciągające i łagodne oczy, łatwo tyje trudniej chudnie, śpi głęboko i spokojnie. Bez problemu opuszcza posiłki, długo trawi i czuje się ociężała, wydziela nadmiar śluzu i flegmy, ma niską temperaturę i małą potliwość. Jest szczęśliwa niezależnie od tego co ma, jednoczy ludzi, ma tendencje do gromadzenia, jest chciwa i nadmiernie przywiązana.

 

Mam nadzieję, że ta krótka charakterystyka pozwoli Wam zrozumieć i zarysuje typ doszy jaką posiadacie. Pamiętajcie jednak, że artykuł ma na celu przekazać w przystępny sposób ogólną informację. Jest to, jak już zaznaczyłam, potężna wiedza i tylko doświadczony lekarz ajurwedyjski może doszę precyzyjnie wyznaczyć                (prakriti) oraz podać sposób na utrzymanie jej w równowadze ( vikriti). 

Odbywa się to za pomocą obserwacji, wywiadu, badania pulsu (gdzie lekarze ci rozróżniają ich ponad 20 rodzajów), skóry i oczu. Nie ominą palców rąk czy stóp.

I jak? Zachęcona do obserwacji innej niż dotychczas? Cieszę się 🙂

 

,

 

#RokKobiet

Share This