Działalność Piaseczyńskiej Rady Kobiet

Wrocławka Rada Kobiet

Choć Piaseczyńska Rada Kobiet jest to młody byt, działający w Piasecznie od niespełna trzech lat, za jej powstaniem stoi wieloletnie doświadczenie jej członkiń i zapał lokalnych aktywistek. Obecnie w skład Rady, powoływanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno wchodzi 19 kobiet, przedstawicielek: Urzędu Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Kultury, Starostwa Powiatowego oraz lokalnych stowarzyszeń i organizacji pro kobiecych. Zapewne każda z nas ma nieco inne ambicje, priorytety i temperament, jednak zadaniem całej Piaseczyńskiej Rady Kobiet jest integracja, wspieranie i reprezentowanie kobiecej perspektywy świata w gminie. Naszą misją stało się szerzenie wzajemnej inspiracji i szacunku, które są źródłem siły, odwagi i motywacji do działania.

 

Pisząc o Radzie i jej osiągnięciach nie sposób odnieść się do jej genezy. 3.10.2016 to ważna data dla polskich kobiet, właśnie tego dnia w wielu miastach odbyły się zgromadzenia pod hasłem „Czarny Poniedziałek”, które dały początek wielu inicjatywom kobiecym. Tak też było w Piasecznie, gdzie powstał nieformalny ruch kobiet, który niewiele później przeistoczył się w Inicjatywę Kobiety Piaseczno. 

 

8.03.2017, przyłączając się do protestów Międzynarodowego Dnia Kobiet, który odbywał się w wielu miastach w Polsce a także w 54 krajach na świecie, zorganizowałyśmy na piaseczyńskim rynku lokalną manifestację. To tego dnia doszło do spotkania dwóch organizacji kobiecych działających w naszym mieście. Do Inicjatywy Kobiety Piaseczno dołączyło Stowarzyszenie Tuż Obok, działające już od 2010 roku, i mające w swoim dorobku wiele ciekawych projektów. Stowarzyszenie realizowało warsztaty, szkolenia, wycieczki, eventy, umożliwiało kobietom spotkania, których celem była wymiana doświadczeń oraz networking.

 

Jeszcze przed powstaniem Piaseczyńskiej Rady Kobiet Stowarzyszenie Tuż Obok zdobyło granty z Urzędu Gminy na programy : „Szczęśliwe Kobiety”, „Poszerzanie Horyzontów”, ”Integracja przez kulturę i sztukę”. Natomiast Inicjatywa Kobiety Piaseczno, w 2018r napisała raport „Potrzeby kobiet w gminie i mieście Piaseczno”, omówiono w nim: Bezpieczeństwo kobiet, Sytuację kobiet na rynku pracy, Potrzeby partnerek i matek, Potrzeby kobiet 50+ i seniorek. W lokalnym „Przystanku Kultura” zorganizowano panel dyskusyjny, na którym wraz z zaproszonymi gośćmi z różnych środowisk oraz z władzami miasta omówiono wnioski z tego raportu. I tak od wiosny 2019 roku te dwie kobiece organizacje połączyły siły pod szyldem Stowarzyszenie Inicjatywa Kobiety Piaseczno. To właśnie wtedy zakiełkował pomysł, aby działanie lokalnych kobiet zaangażowanych społecznie usystematyzować i wzmocnić, inspiracją była Rada Kobiet z Wałbrzycha. Niewiele później oficjalnie powołano do życia Piaseczyńską Radę Kobiet.

 

Działamy lokalnie tworząc więzi między kobietami – matkami, sąsiadkami, przedsiębiorczyniami. Pokazujemy, że kobieca współpraca ma wiele pozytywnych aspektów. Dzięki naszym staraniom sprawy kobiet zostały lepiej usłyszane, prowadzimy działalność edukacyjną i kulturalną na rzecz społeczeństwa a w szczególności kobiet.

 

Kluczowe projekty zorganizowane z inicjatywy Piaseczyńskiej Rady Kobiet od momentu jej powstania to

  • nadanie drugiemu w Polsce skrzyżowaniu oficjalnej nazwy Ronda Praw Kobiet
  • udzielenie poparcia aktywistkom Strajku Kobiet
  • ogólnodostępny spacer z przewodnikiem śladami znamienitych kobiet naszego miasta
  • obchody Dnia Kobiet – akcja „Piaseczynianko uśmiechnij się”
  • przeprowadzenie lokalnej ankiety „Potrzeby Piasecznianek”, z której wnioski będą drogowskazem dla dalszych działań Rady

 

Poza indywidualnymi projektami, Piaseczyńska Rada Kobiet wspiera projekty prowadzone lokalnie:

  • „Koszyczek ratunkowy”, czyli ogólnodostępne środki higieniczne w każdej szkole w gminie, zainicjowany przez Olgę Śmietanowską
  • wystawę z okazji ogólnopolskiej akcji Dzień Przedsiębiorcy, Piaseczno pokazało przedsiębiorczość z uwzględnieniem kobiecej perspektywy.
  • „Integracja cudzoziemców za pośrednictwem rodziny i kobiet” w ramach projektu SHARE SHIRA, na który uzyskano grant na realizację z IOM. Projekt napisany został przez połączone siły Fundacji EduNowa i Stowarzyszenia Inicjatywy Kobiety Piaseczno.

 

Piaseczyńska Rada Kobiet promuje kobiecą perspektywę świata, tak aby każda z nas mogła być dumna ze swojej kobiecości, czuć się dobrze ze sobą i swobodnie dzielić się swoimi poglądami. Wiele inicjatyw, które planowałyśmy z myślą o potrzebach kobiet, zostało odwołanych lub przesuniętych w czasie z uwagi na pandemię, jednak nadal prężnie działamy.

#RokKobiet

Share This