Jak odpocząć w czasie urlopu, kiedy go spędzasz z rodziną…

Psycholog, trener, coach, mentor. Łączy doświadczenie 10 lat pracy w sprzedaży z 12 latami prowadzenia projektów w HR jako szkoleniowiec i szefowa zespołu rozwoju. – Justyna Truchel

 

Ile razy wracaliście całą rodziną z urlopu pokłóceni i z myślą „Ostatni raz pojechaliśmy razem…”? A przecież każdy pakując się na wakacyjny wyjazd był pełny dobrych chęci i nadziei, że urlop będzie wspaniałym przeżyciem. Najpierw długie czekanie na czas odpoczynku a potem stres, niespełnione wzajemne oczekiwania i kłótnie lub ciche dni.

Jak zatem wykorzystać urlop, aby rzeczywiście był dla nas czasem odpoczynku i regeneracji?
Udany wspólny wyjazd zaczynamy na długo przed jego faktyczną datą od…planowania. Warto zrobić naradę rodzinną i wspólnie ustalić najważniejsze wakacyjne kwestie, takie jak: gdzie jedziemy, w jaki sposób chcemy tam spędzać czas, czy miejsce jest odpowiednie dla każdego z dzieci (szczególnie jeśli mamy dzieci z dużą różnicą wieku), czy każdy członek rodziny będzie miał tam co robić? Jak to często w czasie rodzinnych dyskusji bywa, pewnie padną rozmaite pomysły i idące za tym potrzeby i zajmie nam sporo czasu, żeby wypracować jedno wspólne stanowisko oraz każdy będzie musiał trochę pójść na ustępstwo, ale i tak warto to zrobić.
Po takiej wstępnej naradzie i uzgodnieniu jednego wspólnego pomysłu na wyjazd kolejny krok to rozmowa ze swoim partnerem o kilku wrażliwych ale ważnych kwestiach, które nieustalone przed urlopem mogą być konfliktogenne. Kto i w jaki sposób zajmuje się młodszymi dziećmi w czasie wyjazdu (rodzice razem czy dyżury – jeden rodzic opiekuje się dzieckiem, drugi w tym czasie odpoczywa?) Kto zajmie się logistyką i dojazdem? Kto ogarnia jedzenie w czasie urlopu? Jaki limit finansowy sobie ustalamy na wyjazd?

I najważniejsze: Z jaką główną intencją tam jedziemy? Jest to najbardziej kluczowe pytanie z wszystkich powyższych. Jeśli urlop będzie dla nas sposobem na nadrobienie zbyt wielu rzeczy, na które nie mamy normalnie czasu, to po wyjeździe będziemy mieli poczucie, że w sumie niczym nie różnił się on od naszej rodzinnej codzienności, czyli wszystko w biegu i niedoczasie. Jeśli natomiast wybierzemy jako rodzice dla nas i naszej rodziny motyw przewodni urlopu (główny cel, po co tam jedziemy jako rodzina/para/rodzice), to możemy jeszcze przed wyjazdem wybrać z ogromu możliwych aktywności urlopowych takie, które wprost naszemu celowi przyświecają.
Warto się nad tym zastanowić i z uważnością na potrzeby rodziny taką intencję wybrać. Może jedziemy na urlop, aby nadrobić czas z dalszą rodziną lub znajomymi, a może aby mieć w końcu możliwość rozwijania naszych pasji, poznania nowych miejsc lub czas na aktywność fizyczną albo po prostu na zrelaksowanie się i nabranie sił. Każdy z tych „motywów przewodnich” jest tak samo dobry i świetnie można je połączyć z tym najważniejszym, jakim jest wykorzystanie czasu urlopu w gronie najbliższej rodziny jak najlepiej, aby z wakacji wrócić z poczuciem większej bliskości.
Kluczowe w czasie przygotowań do wspólnego wypoczynku jest, abyśmy nie czuli presji wykonania planu za wszelką cenę i od razu wzięli pod uwagę, że nie wszystko co sobie zaplanowaliśmy będzie zrealizowane. Wiele wszak zależy od pogody i możliwości psychofizycznych członków rodziny (a te mogą się zmieniać w zależności od dnia). Bądźmy elastyczni i wyrozumiali dla siebie na miejscu, ale przed urlopem uruchommy w głowie możliwe scenariusze na plan b, jeśli pogoda nie dopisze lub ktoś zachoruje.

Udany wypoczynek to przede wszystkim pobyt przebiegający w życzliwej atmosferze, w której chce się miło razem spędzać czas. Oznacza to często w praktyce codzienne balansowanie między wspólnymi rodzinnymi aktywnościami zbliżającymi nas do siebie, a dawaniem sobie chwili oddechu od swojej obecności, tak żeby się sobą nie znudzić i nie zirytować. No i przede wszystkim – rodzice – wyluzujmy. Wskoczmy w wygodne ubrania, wyśpijmy się, spędźmy więcej czasu niż zwykle przy posiłkach i odpocznijmy. Ładujemy wszak baterie na kilka kolejnych miesięcy.
Sposobów na spędzanie rodzinnego urlopu jest tyle ile rodzin. Każdy jest dobry, jeśli daje nam z jednej strony regenerację sił, a z drugiej poczucie, że nas ten wspólny czas zbliżył. Życzę udanych wakacji i cieszenia się każdą chwilą spędzoną w gronie bliskich osób 😊

#RokKobiet

Share This