Jak przygotować się do spotkania online.

Jak przygotować się do spotkania online.
Jeszcze rok temu nie przypuszczalibyśmy, że spotkania online staną się tak powszechne. W dobie pandemii i szybko rozwijającego się wirtualnego świata chyba nie muszę nikogo przekonywać, że spotkania online będą naszą codziennością. Spotkania w wirtualnych pokojach w zoomie, webinary, rozmowy na skype, czy inne wideokonferencje, podczas których musimy prezentować się tak jak przed kamerą, to przyszłość dla nas jako pracowników.
Dla sporej grupy osób jest to stresujące, dlatego, że nie lubimy zmian, zwłaszcza jeśli musimy szybko przestawić się na inną formę komunikacji. Stresuje nas fakt, że musimy szybko opanować obsługę nowego oprogramowania i zapewnić sobie dodatkowy sprzęt.
Mam dla Was kilka wskazówek jak pomóc sobie w tej rzeczywistości, aby czuć się swobodnie i naturalnie przed kamerą.
- AKCEPTACJA – trzeba zaakceptować stan, że tak będziemy funkcjonować przez większość czasu i przestawić się na tę formę komunikacji. Korzystajcie z wideokonferencji z tym co macie, tzn. ze sprzętem, który posiadacie, oprogramowaniem i po prostu zacznijcie działać.
- PLAN – Tak jak w przypadku prowadzenia spotkania stacjonarnego musimy przygotować plan spotkania, prezentację z dostosowaniem tego do warunków online – jeśli taka jest potrzebna i dodatkowe materiały graficzne, wirtualne.
- PRÓBA (najpóźniej dzień wcześniej), przećwiczenie wystąpienia, livea, webinaru, a także sprawdzenie, czy mamy opanowany program, którego używamy.
- NOTATKI – dobrze jest umiejscowić na wysokości oczu obok komputera -np. na podstawce.
- SPRZĘT stabilny Internet, komputer (awaryjnie drugi w gotowości), kamera (może być ta wbudowana w laptopie), mikrofon, słuchawki.
- USTAWIENIE SPRZĘTU – Kamera na wysokości oczu, aby ułatwić patrzenie w jej punkt można zamontować małe światło (np. selfie ring) albo naklejkę tuż przy kamerze
- ŚWIATŁO – Najlepiej jeśli ustawimy główne źródło światła nad głową oraz z lewej lub prawej strony, a także naprzeciwko siebie – na twarz (tuż za komputerem). Ustawmy wszystkie źródła światła poza kadrem kamery. Nie musimy kupować profesjonalnych lamp, możemy posiłkować się lampkami biurkowymi.
- TŁO – jednolite, najlepiej jasna ściana, bez bałaganu za plecami, aby nie rozpraszał odbiorców
- SIEDZENIE – krzesło, na którym siedzimy powinno być stabilne, abyśmy nie machali się i nie rozpraszali odbiorców. Ważne jest również to, aby usiąść, a nie leżeć czy podpierać się łokciami na stole przed kamerą. Siedzimy wyprostowani, na wprost komputera, nie z boku ani nie nad komputerem; na wysokości twarzy powinniśmy mieć kamerę i na ekranie powinniśmy widzieć pozostawioną przestrzeń nad głową.
- GESTY –nie chowamy rąk pod biurko podczas spotkania na siedząco. Ruchy powinny być płynne i naturalne.
- STRÓJ – koszula, bluzka o kolorze kontrastującym do tła, najlepiej ciemna.
- BIŻUTERIA – unikamy głośnych, dźwięcznych, szeleszczących kolczyków i bransoletek
- MAKIJAŻ – kobiety powinny umalować się 30% mocniej niż robią to na co dzień, gdyż kamera gubi nasycenie.
- MAKIJAŻ PRZY OKULARACH – Gdy nosimy mocne oprawki (ciemne, grube kontury) to stosujemy lekki makijaż oczu, za to lepiej podkreślić inne elementy twarzy, np. usta i policzki
- ROZGRZEWKA DYKCYJNA – przed spotkaniem warto zrobić rozgrzewkę aparatu artykulacyjnego, poćwiczyć dykcję.
- EWALUACJA – po spotkaniu, warto zapytać osoby uczestniczące co było mocną stroną, co podobało się, a co rozpraszało, co można poprawić następnym razem.
- UŚMIECH – zawsze pomaga 😊
Jak to wygląda w praktyce? Obejrzyj poniższe nagranie