Jak przygotować się do wystąpienia na scenie (prezentacji, prelekcji lub warsztatów).

Oto zbiór kilku najważniejszych wskazówek, jak w szybki i praktyczny sposób przygotować się do wykładu / szkolenia/ warsztatu na żywo. Możesz to potraktować jako checklistę do wypełnienia przed takim wydarzeniem.
Przed wystąpieniem:
- Bądź dla siebie dobra i życzliwa – skoro zostałaś zaproszona na konferencję/ wydarzenie / warsztaty to znaczy, że ktoś ceni Ciebie jako eksperta i chce wysłuchać Twojej prelekcji.
- Dowiedz się jak najwięcej informacji od organizatorów – forma wystąpienia: wykład, warsztat, temat i cel wystąpienia; sposób przedstawienia – jakie dodatkowe materiały musisz przygotować, np. prezentacja multimedialna, materiały do wydrukowania dla uczestników; czas trwania, liczba uczestników, rozmiar sali.
- Jeśli masz taką możliwość to przeprowadź ankietę potrzeb wśród uczestników spotkania, aby dopasować treść wystąpienia do realnych potrzeb i wiedzy uczestników.
- Dzień wcześniej przygotuj ubranie, biżuterię, spakuj wszystkie potrzebne rzeczy do wyjścia, dodatkowo możesz poprosić o to samo domowników, wszystko po to, aby nie generować dodatkowego stresu i nieprzyjemnych sytuacji.
- Wyśpij się, zrelaksuj, oprócz tego możesz pójść na masaż, aby rozluźnić ciało i nie iść spiętą na wystąpienie.
- Zjedz zdrowy posiłek (jeśli potrzebujesz) najpóźniej na godzinę przed wystąpieniem; nie polecam jeść ostrych potraw – mogą powodować chrypkę, dyskomfort w gardle, u niektórych osób nawet bezgłos.
- Plan wystąpienia w zależności od formy i czasu (cel wystąpienia, wstęp, rozwinięcie, zakończenie), jeśli potrzebujesz, zrób prezentację multimedialną i dodatkowe materiały.
- Pytania do odbiorców, aby nawiązać więź i utożsamić się z publicznością.
- Przygotuj odpowiedzi na pytania, które mogą zadać słuchacze, aby nie czuć się zaskoczoną podczas wystąpienia.
- Koniecznie zrób próbę – najpóźniej dzień przed wystąpieniem, możesz zaprezentować się koleżance, później zapytaj, co można w tym poprawić.
*Bądź gotowa na sytuację, w której nie zadziała prezentacja multimedialna, opanuj treść wystąpienia tak, abyś nie musiała posiłkować się dodatkowymi materiałami i treściami.
TUŻ przed wystąpieniem:
- Bądź wcześniej, rozpoznaj salę, scenę, mikrofon – aby nic Cię nie zaskoczyło.
*Jeśli masz prezentację/film z dźwiękiem koniecznie sprawdź czy działa w sali – możesz to uzgodnić z ekipą techniczną.
- Postaraj się poznać publiczność i rozpoznaj kto gdzie siedzi, znajdź 3 życzliwe i uśmiechnięte osoby, które siedzą z przodu, do których możesz się zwracać podczas swojego wystąpienia – będzie Ci łatwiej wejść w dobry rytm mówienia.
- Rozgrzewka dykcyjna ( np. przeczytanie kilku łamańców językowych, przećwiczenie aparatu artykulacyjnego) wszystko po to, aby mówić swobodnie i nie denerwować się tym, że ktoś może Cię nie zrozumieć.
- Oddychaj (5 głębokich wdechów najlepiej przeponowo-żebrowych).
- Napij się wody
*Nie jedz przed wystąpieniem: – czekolady – powoduje efekt zaklejenia, orzechów – powodują drapanie, ostrych potraw.
*Nie pij przed wystąpieniem: kawy – powoduje wysuszanie gardła i śluzówek, a także wzmaga efekt cmokania; napojów gazowanych, soków cytrusowych i soków z czarnej porzeczki.
- Wycisz telefon.
W trakcie wystąpienia:
- Uśmiechaj się – zawsze pomaga.
- Nawiąż bezpośredni kontakt z kimś z publiczności, szczególnie z kimś, kto uśmiecha się i wyraża zainteresowanie tym co mówisz.
- Bądź szczera, naturalna, autentyczna (jeśli denerwujesz się możesz powiedzieć o tym na początku)
* jeśli Twoim problemem są trzęsące ręce, to powiedz o tym w żartobliwy sposób na początku, np. „Proszę Państwa, bardzo stresuję się podczas wystąpień publicznych, tak bardzo trzęsą mi się ręce, że mogłabym robić „shake”, czy Ktoś z Państwa też tak ma?
ALE postaram się nawet z tymi trzęsącymi rękami przedstawić temat w ciekawy sposób”.
- Zadawaj pytania dla publiczności, aby jak najbardziej zachęcić do aktywnego uczestnictwa w wykładzie.
Po wystąpieniu:
- Ewaluacja – po spotkaniu, warto zapytać organizatorów i osoby uczestniczące o wrażenia po wystąpieniu: jaką wartość dostały, jakie emocje wzbudził wykład, co było mocną stroną, co podobało się, a co rozpraszało, co można poprawić następnym razem, wszystko po to, aby doskonalić swój warsztat i być jak najlepszym mówcą (np. można przygotować ankietę w googledocs i na koniec wykładu podać link do niej i poprosić o wypełnienie jej przez uczestników spotkania, wszystko po to, aby kolejny wykład powiedzieć lepiej).
- Praktykuj – zgłoś się do poprowadzenia warsztatów/ wykładu na innej konferencji, sama zorganizuj spotkanie – powtórz wystąpienie, aby być cały czas w gotowości do występowania i dzielenia się wiedzą, a przede wszystkim po to, aby nie stresować się występowaniem na scenie.