Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Radca prawny, prowadzi własną kancelarię. Założycielka bloga www.kulinarnypragraf.pl, na którym dzieli się z czytelnikami swoją pasją do prawa i gotowania. Członek Rady Fundacji Centrum Wspierania Zdolności – Katarzyna Krupa

 

Świadomość prawna Polaków systematycznie rośnie, jednak nadal wielu z nich rezygnuje z profesjonalnej pomocy prawnej, licząc jedynie na łut szczęścia. Tylko co piąty Polak decyduje się na odpłatne skonsultowanie swojego problemu z prawnikiem. Powodem tego jest wysoka cena usług, niedostępność specjalisty (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach) oraz brak zaufania do prawnika.

Do prawnika warto udać się nie tylko w obliczu problemów prawnych, ale też wtedy, kiedy nie mamy pewności, czy dana transakcja, umowa będzie dla nas korzystna, czy też może przynieść negatywne konsekwencje. 

***

W Polsce wciąż mamy do czynienia z negatywnym społecznym odbiorem prawnika, tego, co robi, jak to robi. Oczywiście ten odbiór nieustająco zmienia się zdecydowanie na korzyść.  Czasy postrzegania prawnika jako pana w słusznym wieku widocznego zza dębowego biurka zdecydowanie przeszły już do lamusa. Dawno minęły również czasy, gdy dostęp do usług prawniczych był zupełnie ograniczony, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Dziś w dobie globalnego dostępu do Internetu, funkcjonowania wielu mediów społecznościowych, portali, serwisów, blogów poświęconych tematyce prawnej ten dostęp jest o wiele szerszy. Zarówno do samych prawników, jak i wiedzy prawniczej.

Warto mieć na uwadze, że tak jak w przypadku choroby lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, tak też jest z problemami prawnymi. Warto dużo wcześniej udać się do specjalisty, aby ten zdiagnozował problem i przedstawił skuteczny sposób jego rozwiązania.

***

Warto zacząć od tego, że każdy radca prawny czy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest radcą prawnym czy adwokatem. Często spotykam się z pytaniami ze strony klientów – do kogo mają się udać, do radcy czy adwokata, a może prawnika?

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju pomocy potrzebujemy, z jakiej dziedziny prawa. Jeśli potrzebujemy profesjonalnego pełnomocnika przed sądem, który będzie nas reprezentował, to należy udać się do radcy lub adwokata – tylko oni mogą być profesjonalnymi pełnomocnikami.

W jakich sytuacjach warto udać się do prawnika, radcy prawnego czy adwokata, kiedy i jak może on nam pomóc?

Po pierwsze, najlepiej jak najwcześniej, już w momencie, kiedy otrzymujemy pismo z sądu, od komornika, wierzyciela, urzędu czy też innej instytucji. Czas w pracy prawnika jest niezwykle istotny i to on decyduje o tym, czy prawnik posiadając profesjonalną wiedzę, będzie w stanie udzielić pomocy prawnej. 

Gdy decydujemy się na zawarcie umowy najmu, umowy przedwstępnej sprzedaży np. nieruchomości, warto poprosić prawnika o sporządzenie umowy lub o weryfikację umowy przedstawionej przez drugą stronę; weryfikację zapisów takiej umowy tak, aby zabezpieczyć interesy dwóch stron, zachowując przy tym równowagę stron. Kiedy zastanawiamy się nad umową darowizny na rzecz członka rodziny, nad odrzuceniem czy zrzeczeniem się spadku – wtedy również warto skorzystać z pomocy prawnika, aby dokładnie poznać te instytucje, a także konsekwencje, jakie dla obdarowanego niesie darowizna, chociażby w kontekście zachowku.

Warto pamiętać, że często praca prawnika to walka z czasem, dlatego tak ważne jest, aby nie odkładać spotkania z prawnikiem na później i zapewnić zarówno sobie, jak i prawnikowi komfort pracy.

***

Badania, których przedmiotem jest świadomość prawna Polaków, przeprowadzane były i są dość często. Ich wyniki potwierdzają, że świadomość prawna obywateli wzrasta, chociaż wyniki te nadal nie są zadowalające. 

Badanie „Świadomość prawna Polaków” przeprowadzone zostało przez Naczelną Radę Adwokacką. Jakie wnioski płyną z przeprowadzonych badań?

 

Polacy najczęściej czerpią informacje o prawie z Internetu, z czego 43 proc. badanych wskazało na specjalistyczne serwisy i portale. Na drugim miejscu znalazły się fora internetowe – 37 proc. Polaków poszukuje informacji w taki sposób, a 36 proc. uznaje je za wiarygodne. Więcej niż co czwarty ankietowany poszukuje porady u znajomych lub rodziny, a tylko co piąty decyduje się na skorzystanie z pomocy prawnika, i do tego chce zapłacić za taką usługę. 

Polacy poproszeni o ocenę swojej znajomości prawa w 44 proc. ocenili ją jako dobrą, ale zaledwie 6 proc. badanych było pewnych swojej wiedzy. A 41 proc. obywateli nie umiało udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Co dziesiąta ankietowana osoba nie skorzystała z pomocy prawnika, chociaż, jak przyznała, takiej pomocy potrzebowała. Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska było przekonanie respondentów, że są w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie. Tak odpowiedziało 54 proc. respondentów. Brak środków był przeszkodą do uzyskania pomocy prawnej dla 26 proc. Polaków, a 10 proc. przyznało, że nie wie, gdzie szukać pomocy prawnej.

Mając na uwadze powyższe wyniki badań, warto przypomnieć, że Internet nie zastąpi prawnika.

***

W każdej dziedzinie naszego życia wtedy, gdy potrzebujemy pomocy, podejmujemy decyzję, aby skorzystać z fachowca w danej branży. Z prawem jest podobnie. Jeśli wiemy, że własnymi siłami nie rozwiążemy problemu prawnego, to jest to dobry moment, aby poszukać prawnika w swojej okolicy, poprosić o rekomendację czy też znaleźć go w Internecie.

W tym miejscu na myśl przychodzi mi bardzo prosty przykład: co robię, gdy chcę mieć nienaganną fryzurę, piękną, modną sukienkę?

Mam dwa wyjścia.

Po pierwsze, na chwilę staję się fryzjerem i krawcową – i tutaj, no cóż, efekt będzie taki, jaki będzie, czyli kiepski. Po drugie, korzystam z dobrego fryzjera, najczęściej z polecenia i udaję się do krawcowej. Jaki będzie efekt skorzystania z tych usług?

Moja odpowiedź jest taka, że jest to mój najlepszy wybór. 

Jaka będzie Państwa odpowiedź?

 

#RokKobiet

Share This