Kilka słów i garść porad, jak przygotować się do rozmowy o pracę.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej – kilka praktycznych wskazówek.
Rozmowa w sprawie pracy nie musi być stresująca, pod warunkiem, że się do niej odpowiednio przygotujemy.
Oto kilka wskazówek, które pomogą nam przejść przez ten proces bez niepotrzebnych stresów.
- Staranne przygotowanie CV to ważna rzecz. Na wielu stronach internetowych można znaleźć wzory CV, warto z tego skorzystać;
- Zadbanie o przejrzystość informacji w CV – pamiętajmy o tych, którzy będą to czytać. Zapewne zależy Ci, żeby rekruter nie popsuł sobie wzroku podczas czytania;)
- Sprawdzenie prawidłowości danych (adres mailowy, numer telefonu). To ważne, bo nikt z nas nie chciałby stracić możliwości zdobycia „pracy życia”, tylko przez to, że wpisał błędny numer telefonu.
- Podając nazwy pracodawców i stanowisk, warto dodać opis kluczowych zadań/obszarów odpowiedzialności, z którymi mieliśmy do czynienia;
- Warto wymienić zainteresowania, czym zajmujemy się w czasie wolnym. To bardzo ciekawe, rekrutrzy to ludzie ciekawi świata i zdarza się, że pytają także o takie rzeczy.
- I ważna uwaga – w CV piszemy prawdę, tylko prawdę. Bez koloryzowania, podnoszenia umiejętności językowych…
- Należy pamiętać, żeby na końcu CV zamieścić zgodę na udział w rekrutacji.
CV to dopiero początek, ale bardzo ważny.
Kluczowym elementem procesu rekrutacji jest rozmowa. Mamy takie czasy, że w większości przypadków odbywa się ona on line.
Do takiej rozmowy warto się także wcześniej przygotować, sprawdzając , czy komputer działa, jest odpowiedni dostęp do sieci, czy link do spotkania działa bez zarzutu.
Warto znaleźć miejsce, w którym, nikt nie będzie nam przeszkadzał, nie wtargną do pokoju dzieci, zwierzęta, czy inny współmieszkańcy.
Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w słuchawki, mamy wówczas komfort.
Przed rozmowa powinno się zebrać jak najwięcej informacji na temat firmy, do której zaaplikowaliśmy. Strony internetowe, profile na mediach społecznościowych, strony dla profesjonalistów (np. LinkedIn).
Czasami warto także odwiedzić strony, na których pracownicy dzielą się opiniami na temat pracodawca – tutaj jednak uwaga – nie traktujmy tych opinii jako wyroczni, a bardziej jako wskazówkę, o co warto zapytać podczas rozmowy.
Przyjdźmy na rozmowę punktualnie, jeżeli jest on line, bądźmy zalogowani i gotowi.
Warto być wypoczętym, spokojnym, skupionym, pewnym siebie, znającym swoje CV na pamięć, z wiedzą o tym, co nami kierowało, żeby starać się o pracę właśnie w tej firmie.
Jeżeli chęć rozwoju, to przygotujmy się na to, że możemy zostać zapytani o to, czym dla nas jest rozwój, kiedy czujemy, że się rozwijamy.
Podczas pytań o doświadczenie zawodowe, mówmy prawdę, chwalmy się osiągnieciami, ale nie unikajmy także opowiadania o tym, co nam się nie udało. Z każdego, nawet nie do końca udanego projektu, wyciągamy wnioski, czego unikać, jak działać inaczej, żeby następnym razem wyszło.
Mówmy o swoich sukcesach, ale nie zapominajmy, że nie pracujemy sami – warto podkreślić, że sukcesy były dlatego, że umiecie pracować w zespole.
Mówienia prawdy zawsze się opłaca, nieprawda i małe kłamstewka zawsze wyjdą na jaw. Dlatego nie warto…
I jeszcze ważna uwaga – nigdy, ale to przenigdy nie stawiamy obecnego lub byłych pracodawców w złym świetle. To jest po prostu nieprofesjonalne.
Rozmowa o pracę trwa najczęściej około godziny, ewentualnie półtorej. Możemy także zostać poproszeni o wykonanie dodatkowych testów lub zadań.
Podejdźmy do tego ze spokojem, jak do kolejnego, ciekawego zadania.
Potem już tylko trzeba czekać na odpowiedź.
Samych pozytywnych doświadczeń życzę i niech każdy znajdzie pracę marzeń☺