Dla chcących prowadzić działalność (a nawet dla tych, którzy już ją prowadzą).

Absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim, doradca finansowy, na co dzień wspiera i doradza przedsiębiorcom. – Joanna Chmielewska

 

Najpierw usiądź sobie wygodnie i wyobraź sobie to co chcesz robić. Przede wszystkim zastanów się, czy to wyobrażenie daje Ci satysfakcję, jeśli tak, to policz jaki będzie związany z tym koszt. Czy masz pieniądze na start, czy musisz przekonać kogoś – męża/siostrę/ bank do finansowania nakładów? Może będziesz mogła skorzystać z jakichś programów pomocowych, np. funduszy unijnych (https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/fundusze-europejskie-na-zalozenie-firmy/; https://mojafirma.infor.pl/zakladam-firme/finanse-na-start/325193,Fundusze-unijne-nawet-100-tys-zlotych-na-rozpoczecie-dzialalnosci.html). Następnie zastanów się czy będziesz miała chętnych na swój towar/usługę (to bardzo ważna informacja dla współfinansujących). Jak do dotrzesz do potencjalnych nabywców? W jaki sposób powiesz im co robisz, jak ich przekonasz, że chcą mieć to co oferujesz? Policz ilu nabywców potrzebujesz, a bardziej precyzyjnie – ile dóbr/usług musisz sprzedać, aby pokryć koszty i mieć dochód, który Cię będzie przynajmniej na początku satysfakcjonował. Jeśli w Twojej ocenie to realne, do dzieła!

Teraz czas na przyziemności. Nie będę konkretna, bo realia prawne, zwłaszcza te podatkowe lubią się u nas często zmieniać, postaram się jednak zaznaczyć to, na co powinnaś zwracać uwagę.

Po pierwsze nawiąż współpracę z polecanym biurem rachunkowym/księgową/księgowym. Niestety, w polskiej rzeczywistości prowadzeniu samemu ksiąg jest bardzo trudne. Być może przydatne będzie również spotkanie z prawnikiem doradzającym przedsiębiorcom. Rada od kogoś kto już prowadzi firmę, również będzie cenna, ale pamiętaj, że może nie uwzględnić tego, co ważne ze względu na specyfikę Twojej działalności.

Najlepiej w porozumieniu z ww. fachowcem wybierz formę prawną działalności (np.: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka partnerska) i sposób opodatkowania podatkiem dochodowym oraz ustal, czy będziesz podatnikiem VAT (co zależy od poziomu obrotów lub od rodzaju prowadzonej działalności), a także czy masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej, w tym online (https://www.podatki.gov.pl/vat/kasy-rejestrujace/).

Ustal z ww. zakres obowiązków księgowych, np. czy Ty osobiście robisz przelewy (pewnie tak) i sprawdzasz wpływy (też raczej tak), czy biuro księguje dokumenty w tym wyciągi bankowe. Upewnij się, czy biuro lub księgowa/księgowy wysyła cyklicznie do klientów informacje o ważnych zmianach. Dostarczaj w umówionym terminie dokumenty do zaksięgowania.

Jeśli sama będziesz dokonywała płatności, musisz znać przepisy podatkowe związane z tą czynnością, czyli w szczególności terminy regulowania zobowiązań publiczno-prawnych (!), ale również takie jak te dotyczące „ białej listy” (https://www.biznes.gov.pl/pl/aktualnosci/biala-lista-podatnikow-vat-nowe-narzedzie-do-sprawdzania-kontrahentow), czy podzielonej płatności (https://www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja/mechanizm-podzielonej-platnosci-mpp/). Musisz także wiedzieć do jakiej wartości możliwe jest rozliczanie transakcji gotówkowych (https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/rozwoj-firmy/chce-znalezc-finanse-na-rozwoj-firmy/zarzadzanie-finansami-firmy-i-obsluga-platnosci-firmowych/kiedy-moge-dokonywac-transakcji-bez-korzystania-z-rachunku-bankowego). Najważniejsze informacje znajdziesz na stronach rządowych, tych z rozszerzeniem „gov” (jak widzisz takich przede wszystkim użyłam w tekście, ale nawet na nich zdarzają się nieaktualne informacje), od nich zaczynaj lekturę, a potem zgłębiaj wiedzę sama lub z pomocą fachowca. Możesz zacząć od strony www.biznes.gov.pl .

Zachęcam Cię do zasięgania porad u specjalistów ważnych dla Twojej działalności lub do zatrudniania ich. Dobrzy handlowcy, prawnicy, inżynierowie, rzemieślnicy, projektanci, etc. wprawdzie kosztują, ale przynoszą większy przychód czy zysk albo oszczędzą Ci kosztów. Z nietrafionych relacji, które też się po drodze zdarzają, wycofuj się.

Czytaj umowy, czytaj wszystko co podpisujesz! Nie obawiaj się zadawania pytań i robienia notatek, czy to w banku, czy w urzędzie, czy przy omawianiu nowego kontraktu dotyczącego współpracy. Masz prawo nie wiedzieć i masz prawo pytać do skutku. Z urzędem skarbowym i ZUSem generalnie dobrze jest się oswoić, tzn. przekonać, że pracują tam sympatyczni, chętni do pomocy ludzie i z tego korzystać.

I masz prawo do popełniania błędów. Nie unikaj wtedy kontaktu z bankiem, kontrahentem czy urzędem – to najważniejsze. Odpowiadaj na pytania i nie ustawaj w poszukiwaniu rozwiązania. Zapewniam Cię, że zawsze jest przynajmniej dostatecznie dobre wyjście 😊

Powodzenia!

#RokKobiet

Share This