Przebarwienia skóry: fakty, mity i rozwiązania.
5 lat temu porzuciła korporację by założyć firmę dla kobiet – AURI Gabinety Medycyny Estetycznej. Przetrwała naprawdę wiele sztormów i burz, ale stworzyła fantastyczny zespół, lubiący i znający się na swojej pracy.
Aleksandra Rokicka

Po powrocie z wakacji, rozpakowaniu walizek i wypraniu sterty ubrań których połowy i tak nie nosiłyśmy, możemy znaleźć chwilę, żeby spojrzeć w lustro. I tu może czekać nas niemiła niespodzianka – przebarwienia.
Najbardziej spektakularna wersja to przebarwienie nad górną wargą – wygląda jak wąsy. I zalewające nas w tym momencie uczucie wszechogarniającej paniki jest jak najbardziej na miejscu. Ale dajmy sobie chwilę, oddychajmy i przeanalizujmy problem.
Przebarwienia, czyli ciemniejsze plamy na skórze które powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty, komórki wytwarzające melaninę – barwnik skóry. Czasem jest ich w niektórych miejscach za dużo, czasem są zbyt aktywne i produkują za wiele barwnika. Przebarwienia pojawiają się zazwyczaj w miejscach wystawionych najczęściej na słońce: na twarzy, dłoniach, dekolcie, przedramionach i ramionach oraz na łydkach. Ultrafiolet ma więc w ich powstawaniu niebagatelny udział. Przyczyniają się do nich także zmiany w wydzielaniu hormonów, stany zapalne oraz niektóre leki, a także substancje fotouczulające obecne w lekarstwach, perfumach i kosmetykach. Przebarwienia nasilają się także z wiekiem.
Na pocieszenie możemy dodać, że nie jesteś z tym wąsem sama, przebarwienia skóry występują u co trzeciej kobiety
Ciemne plamy na skórze ma 35 procent kobiet po trzydziestce i aż 90 procent po 50 roku życia. W młodszym wieku ich pojawienie się jest związane z wahaniami hormonów (ciąża, zaburzenia hormonalne) lub ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, leczeniem hormonalnym (melasma). Zazwyczaj pojawiają się na czole oraz wokół ust. Mogą także powstać z powodu nadczynności tarczycy lub niedoczynności kory nadnerczy. Sprzyjają im również stany zapalne przydatków.
Po 45 roku życia przebarwienia powstają w wyniku zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem lub pod wpływem stosowania hormonalnej terapii zastępczej. W tym wieku także częściej niż wcześniej przyczyną przebarwień może być niedomaganie wątroby. W starszym wieku pojawiają się również plamy soczewicowate – przebarwienia o kształcie ziarnka soczewicy, które czasem zlewają się w większe plamy. W każdym wieku mogą powstać przebarwienia spowodowane stosowaniem niektórych leków, ziół lub kosmetyków zawierających substancje fotouczulające. Plamy pojawiają się, gdy zażywając takie leki lub stosując kosmetyki i perfumy wychodzimy na słońce bez ochrony kremu z wysokim filtrem.
Przebarwienia powstają także w wyniku stanów zapalnych, najczęściej w miejscach zmian trądzikowych oraz jeśli wystawimy się na słońce po intensywnych zabiegach kosmetycznych lub dermatologicznych: stosowaniu kuracji przeciwtrądzikowej, zabiegach dermatologii estetycznej, złuszczaniu peelingami chemicznymi, mikrodermabrazji.
Mimo, że problem jest poważny sytuacja nie jest beznadziejna. Obecnie i medycyna i kosmetologia dostarczają wiele rozwiązań, często nawet skutecznych. Warto poszukać pomocy i nie zostawać samemu z problemem.