Samobadanie ratuje życie! Pomacaj się! Twoje cycki to pokochają!

Sonia Ziemba Domańska, psycholog i psychoterapeutka. Amazonka, aktywnie działająca w Fundacji Kochasz Dopilnuj. Media Planner, mama, żona, wulkan energii i motywacji. 

Nie macie czasem wrażenia, że na temat raka piersi i profilaktyki nowotworowej powiedziano już wszystko? Każda kobieta przecież wie, co ma zrobić, aby zadbać o siebie i o swoje piersi. To proste, wałkowane co roku, jak ciasto na pierniki w okresie świątecznym.

Tak! Ja też tak często myślę i sama łapię się na tym, że temat ten już chyba Wam się znudził, zgodnie z powszechnym powiedzeniem „co za dużo to niezdrowo”.

 

Ha! I tu Was mam! Co za dużo to zdrowo, a regularnie to idealnie. Z pełną świadomością powagi zadania, które przed Wami stoi, nakłaniam Was do comiesięcznego macania swoich piersi. Najlepiej znacie swoje ciało, swoje piersi, ich strukturę, wygląd i stan. I udam, że nie słyszę, jeśli powiecie mi, że nie znacie. Materiał do nadrobienia od razu, dziś wieczorem, koniecznie!

Pomacaj je! Jak się polubicie, poznacie, będziecie znać swoje sekrety, to comiesięczne badanie będzie dla Was przyjemnością. Nie boli, a daje poczucie bezpieczeństwa, że wszystko jest ok. A jeżeli pojawi się coś, co zwróci Waszą uwagę, będziecie mogły w porę zareagować. To taka odpowiedzialność przez duże „O”.  Rak piersi, bo o nim mowa, to najczęściej wykrywany nowotwór u kobiet.  Coraz młodszych kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tysięcy kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Tak! I uwierzcie mi, że ta liczba nie spada. Zacznie spadać, jeżeli zaczniemy na poważnie o siebie dbać i macać JE. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie, wymacana w comiesięcznym samobadaniu piersi, jest niemal w 100 procentach wyleczalna! A im później, tym statystyki stają się coraz mniej łaskawe. A teraz powiedzcie mi czy wiecie, jak duża liczba płci żeńskiej wykonuje regularnie samobadanie piersi.? No? Nie moje kochane, nie aż tyle😊 Uwaga, podaję wstydliwe dane:  4-5% ! To naprawdę jest przerażające i powinno skłonić Was do chwili zastanowienia.

 

Mądrzę się, bo sama tego nie robiłam. Mądrzę się, bo przeszłam nowotwór piersi i wiem co oznacza ta choroba! I wiem, że musicie sobie ufać i ufać swojemu ciału, które Wam to wynagrodzi. Wszelkie badania przesiewowe, takie jak USG czy Mammografia są superistotne i należy je wykonywać również regularnie, oczywiście nie z taką częstotliwością, ale macanie piersi jest zdecydowanie najważniejszym pierwszym i podstawowym sposobem profilaktyki nowotworów raka piersi. To co ? Mogę przedstawić Wam kilka wskazówek jak dobrze je robić? Dziękuję! 🙂

Zanim to jednak zrobię powiem Wam co najczęściej słyszę od moich pacjentek w gabinecie lub podczas prowadzenia warsztatów z samobadania piersi: „Pani Soniu, ale ja się boję…”, „Pani Soniu, ja to tam wolę się nie badać, bo jeszcze coś wykryję, i się zacznie. A tak to żyję z nieświadomością..”, „Jakby coś mi dolegało, to bym wiedziała, a ja się dobrze czuje, nic mi jest”. Wiecie co wówczas na to odpowiadam?

– Och, gratuluję w takim razie odwagi!

– Odwagi?! Przecież powiedziałam, że się boję!

– Na pewno strach będzie mniejszy, gdy konieczna będzie mastektomia lub co tydzień będzie Pani jeździć na chemię do Centrum Onkologii. Dla mnie to odwaga tak myśleć.

– Bez przesady Pani Soniu, wiadomo, że tak nie myślę przecież, ale na samą myśl o tym, że mogłabym wykryć sobie guza robi mi się słabo.

– Mi by się robiło słabo, gdybym miała powiedzieć dzieciom, że się nie leczyłam, bo się bałam zbadać, a miałam wówczas szansę na bycie zdrową.

 

Rozumiecie?

Codziennie myjecie zęby (mam nadzieję 😊), żeby nie mieć próchnicy, a raz w miesiącu pomacać cycki to strach? Bardziej boicie się dziury w zębach niż guza w cyckach?

No proszę Was…Żeby było Wam łatwiej i przyjemniej, pewniej i odważniej zobaczcie poniższą mini instrukcję jak to robić:

 

Wykonując badanie, uciskamy miejsca badane na głębokość ok 2 cm. konkretnie. Pierś badamy całymi opuszkami trzech środkowych palców, wykonując trzy koliste ruchy i stopniując nacisk od słabego do mocnego w każdym badanym punkcie, aby dotrzeć do wszystkich struktur piersi, również tych głęboko w tkance

Dłoń na piersi w poprawnie wykonywanym badaniu ma poruszać się w poniższy sposób:

  1. Ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów – badanie zaczynamy od zataczania koła po największym obwodzie piersi, stopniowo, spiralnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwając się w stronę brodawki i sutka. Dodatkowo wykonujemy przy tym małe kółka.
  2. Ruchy góra-dół – dzielimy całą pierś na kilka pionowych, wąskich pasków. Rozpoczynamy badanie od górnego zewnętrznego kwadrantu, zataczając małe koła i kierując się w dół, następnie w górę i tak na przemian, aż zbadamy dokładnie całą pierś.
  3. Ruchy promieniste – pierś należy podzielić na dwanaście części, tak jakby to była tarcza zegara. Badanie tym sposobem zaczynamy od zataczania małych kółek od brodawki, aż do godziny 12. Następnie tak samo do godziny 1, 2, 3 itd., aż zbadamy całą pierś.

 

Zwróćcie koniecznie uwagę na:

  • bardziej niż podczas poprzedniego badania uwidocznione naczynia żylne na skórze piersi
  • zmiany w kolorze lub w strukturze piersi, np. zaczerwienienie, skórka pomarańczowa, itp.
  • zmiany w wielkości lub w kształcie jednej z piersi
  • zaciągnięcia, dołki, owrzodzenia brodawki, ale i skóry piersi
  • wszelkie strupki, zaczerwienienia, łuszczenie, owrzodzenie naskórka samej brodawki i jej otoczki
  • krwawienie lub wyciek z sutka po uciśnięciu go lub bez uciskania
  • obrzęk ramienia
  • powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym, mostku ( między piersiami) oraz powiększone węzły podobojczykowe. One też mają znaczenie!

 

A jeżeli cokolwiek Was zaniepokoi, błagam – nie zwlekajcie! Wszystko inne poczeka, zdrowie nie. Nie przekładajcie wizyty, nie mówcie sobie, że to nic takiego, bo tego nie wiecie, ale nie panikujcie, ponieważ 90% zmian w piersiach jest niegroźnych, co potwierdza badanie USG bądź na wskazanie lekarza mammografia.

Jednak macanie jest tanie, macanie to najlepsze badanie. Nie bójcie się.

Dbajcie o siebie.

#RokKobiet

Share This