W co grać z rodziną, dziećmi, przyjaciółmi?

HR Business Partner, certyfikowany coach, doradca w obszarze wyzwań menedżerskich i rozwoju kariery.

Patrycja Peterson-Różycka

 

Mój mąż jest wielkim fanem gier planszowych. Ja też lubię te emocje związane z rozgrywką i rywalizacją,  dlatego wszelkie karcianki czy planszówki królują w naszym domu😊 Gramy z dziećmi, teraz już nastoletnimi, a także z sąsiadami. Czasem w mniejszym,  a czasem w naprawdę dużym gronie. Na potrzeby tego artykułu wybrałam kilka sprawdzonych gier, zarówno tych, które lubię ja, jak i pozostali członkowie rodziny. Poniżej nie znajdziecie zatem  klasycznych opisów gier, ale nasze subiektywne rodzinne podsumowanie. Po szczegóły dotyczące każdej pozycji zapraszam do linków podanych w opisie.

 

Dla dzieci:

 1. Patchwork – planszowa, dla dwóch osób, około 30 minut i sporo kombinowania😊

https://www.gandalf.com.pl/p/gra-patchwork-edycja-polska-a/?gclid=Cj0KCQjw4eaJBhDMARIsANhrQAAJB4dQ1woV9QIvqPNXmWkIUI_QUJtGA8_bIFmFSzS2-mIXp-ecr00aAg1AEALw_wcB

 

 1. Farmer – nawet dla najmłodszych. Hodowla zwierzaków, tak by mieć całe stado😊. Farmer potrzebuje miejsca i ma swoją planszę, chociaż spotkałam się także z wersją podróżną. Jedna z ulubionych gier moich dzieci gdy były małe. Bardzo losowa, ale wdzięczna i bardzo dynamiczna. Może uratować nie jedno nudne, deszczowe popołudnie.

https://www.empik.com/granna-superfarmer-gra-przygodowa-granna,p1067011503,zabawki-p

 

 1. Zwierzaki cudaki – szybkość reakcji, spostrzegawczość, dużo śmiechu. Spokojnie dla 4 osobowej rodziny. Potrzebne miejsce, więc nie dla samolotu😊.

https://boardtime.pl/2015/11/zwierzaki-cudaki-recenzja.html

 

 1. UNO – gra karciana polega na dopasowaniu liczb lub kolorów po to by pozbyć się kart. Zawsze dobra, sprawdziła nam się na wielu wyjazdach. Dzieciaki chętnie grały w nią same, bez dorosłych.

https://www.smyk.com/p/mattel-uno-gra-karciana-i4648829

 

 1. Doble – gra karciana, świetna na podróż bo nie wymaga dużo miejsca, podobnie jak UNO. Potrzebna spostrzegawczość i uważność na szczegóły. Nie wymaga czytania ani liczenia, nawet dla młodszych dzieci, ale i dorośli mogę śmiało grać!
  https://www.rebel.pl/gry-planszowe/dobble-20640.html

 

Dla  dorosłych i/lub towarzyskie:

 1. Catan – rozbudowujesz swoją krainę w oparciu o surowce, które są w ograniczonych ilościach. Musisz umiejętnie umieścić swoje miasta by zapewnić sobie np. drewno, glinę czy słomę, a jednocześnie zablokować innych. W grze wykorzystuje się kości, które sprawiają że w dużej mierze wygrana zależy od szczęścia.

http://galakta.pl/gry/gry-planszowe/osadnicy-z-catanu/

 

 1. Wyprawa do El Dorado – do tej gry potrzebujesz sporo miejsca, korzystasz z wielu plansz – dróg, które możesz układać na różne sposoby. Korzystasz z kart akcji i zasobów. Gra polega na tym by dotrzeć do mitycznego miasta skarbów przed innymi. Proste zasady, wiele konfiguracji plansz, niespodziewane zwroty akcji. Jedna z moich ulubionych😊

https://www.empik.com/nasza-ksiegarnia-gra-strategiczna-wyprawa-do-el-dorado-wydawnictwo-nasza-ksiegarnia,p1231958236,zabawki-p

 

 1. Carcassonne – gra polega na tym by jak najbardziej rozbudować swoje włości (zamki, drogi, pola) z losowanych co runda kafelków. Rywalizujesz z innymi, a czasem nawet przejmujesz budowle innych graczy.

https://www.xjoy.pl/carcassonne/4225-carcassonne-druga-edycja.html?gclid=Cj0KCQjw4eaJBhDMARIsANhrQABy7k_p3pPwZGAwlxkzaoGAHmW1zGws8YVadpxEQqg_8IXVSxwR7LkaAiqNEALw_wcB

 

 1. 7 cudów świata – generalnie gra karciana z elementami planszowymi, potrzeba naprawdę dużo miejsca. Gra draftowa – dobierasz karty i budujesz jeden z wylosowanych cudów świata. Dużym atutem jest liczba graczy – do 7 i historyczna fabuła gry.

https://www.empik.com/7-cudow-swiata-gra-karciana-rebel,prod59230097,zabawki-p

 

 1. Sabotażysta – gra dla wielu osób – to jej olbrzymi atut, wymaga sporo miejsca gdyż gracze budują korytarze z kart😊. Super sprawdza się na większych spotkaniach rodzinnych lub towarzyskich. Oparta o blef i spekulację. Grając z dziećmi trzeba przygotować się na dużo hałasu i emocji, bowiem do końca rozgrywki nikt nie wie na pewno ,kto jest dobrym, a kto złym skrzatem😊

https://gryplanszowe.pl/product-pol-11-Sabotazysta.html

 

 1. List Miłosny – karciana gra, oparta na blef i obserwację poczynań przeciwników. Potrzebuje mało miejsca do rozgrywki, ale i sama zamyka się w niewielkich rozmiarów eleganckim woreczku, więc zawsze zmieści się do walizki.

http://mlodygiercownik.pl/2018/01/22/recenzja-gry-karcianej-list-milosny-edycja-rozszerzona/

 

 1. Tajniacy – trochę jak gra w statki, trochę kalambury, gra słów i skojarzenia. Świetna na imprezy i spotkania rodzinne czy sąsiedzkie bo drużyny mogą być liczne. Emocje, ale i doskonała rozrywka intelektualna.

https://www.rebel.pl/gry-planszowe/tajniacy-99136.html

 

Strategiczne:

 1. Neuroshima Hex – gra dla dwóch osób, planszowa. Taktyczna. Dzieje się w postapokaliptycznym świecie, gdzie ludzie i mutanty toczą walkę o przetrwanie. Polega na rozstawianiu jednostek wojskowych w postaci żetonów. Dla lubiących pojedynki jeden na jeden np. dla ojca i syna i lubiących gry wojenne w fantastycznych światach.

https://dragoneye.pl/neuroshima-hex-edycja-30-p-491.html

 

 1. Terraformacja Marsa –  połączenie gry planszowej z grą karcianą. Potrzeba dużo miejsca i sporo czasu na rozgrywkę. Wcielasz się w jedną z korporacji, które mają przekształcić planetę. Ogromna rola kart akcji. Dla cierpliwych i lubiących planowanie oraz przewidywanie działań przeciwników.

https://www.gandalf.com.pl/p/rebel-gra-terraformacja-marsa/?gclid=Cj0KCQjw4eaJBhDMARIsANhrQADbC-KR0IOdQiexdHtN54SxPFC2g0OYGGs5vI-AU4RRYbD_dAO5nFgaAkFJEALw_wcB

 

 1. Imperium w 8 minut – szybka rozgrywka (choć dłuższa niż zapowiada nazwa) , potrzeba mała miejsca (my graliśmy z dziećmi nawet w samolocie). Wcielasz się w rolę przywódcy wojskowego/stratega, który kierując wojskami podbija świat.
  https://boardtime.pl/2014/03/blyskawiczne-imperium-480-sekund-recenzja.html

 

Zwycięskich rozgrywek,  ale przede wszystkim świetnej zabawy i wspólnie spędzonego czasu 😊

#RokKobiet

Share This